Ústna sprcha – užitočný pomocník pre dosiahnutie zdravých zubov a ďasien (prvé zoznámenie)

31.03.2023

Určite ste už počuli o ústnej sprche od Vášho stomatológa alebo dentálnej hygieničky, minimálne ste zachytili, že nejaký takýto prístroj existuje. Čo je to vlastne tá ústna sprcha? Na čo sa používa? Oplatí sa mi ju používať? Na tieto a ďalšie otázky sa Vám pokúsime zodpovedať. 

Čo je vlastne ústna sprcha?

Ústna sprcha je dentálny prístroj na domáce použitie. Funguje na princípe, že cez úzke trysky je vháňaná kvapaliny do ústnej dutiny pod rôznym tlakom (najčastejšie zriedená ústna voda). Tento prúd roztoku účinne rozrušuje povlak na zuboch, medzizubných priestoroch, ďasnách a odplavuje ho preč. Tlak prúdu vody a možnosti jeho nastavenia sa pri jednotlivých modeloch ústnych spŕch líšia. Lepšie sú samozrejme sprchy, kde máte na výber z viacerých intenzít prúdu vody. Tú vyššiu môžete použiť na čistenie medzizubných priestorov, nižší tlak je naopak vhodný napríklad pre masáž ďasien. Dnes existujú tiež ústne sprchy, ktoré v prúde vody vytvárajú mikroskopické bublinky. Táto technológia funguje tak, že bublinky sa dostávajú až k zubom pod líniu ďasien a tam prasknú. Takýto proces pomocou vzduchu ničí škodlivé baktérie, ktoré sú zvyknuté prežívať v našich ústach bez prístupu kyslíka.

Ako vlastne ústna sprcha pomáha udržať Vaše ústne zdravie?

Určite mi dáte za pravdu, že čistenie medzizubných priestorov s medzizubnou kefkou si vyžaduje určité zručnosti a cvik a je časovo náročnejšie. Aj keď čistenie medzizubných priestorov s medzizubnými kefkami a zubnou niťou by malo tvoriť základ v starostlivosti o ústnu dutinu, dnešné moderné ústne sprchy môžeme používať ako účinnú doplnok alebo alternatívu miesto používaniu medzizubných kefiek. Okrem starostlivosti o medzizubné priestory je priam ideálnym pomocníkom pri čistení zubov v prípade strojčekov na zuby, koruniek a zubných mostíkov. Veľmi účinne udržiavajú čisté ďasná vďaka čomu predídete zápalu ďasien-parodontitide.

Zhrňme si to teda, ako nám pomáha sprcha?

-odstraňuje povlak

-udržuje čisté medzizubné priestory

-efektívne čistí zuby v prípade strojčeka na zuby

-ideálny pomocník pri starostlivosti o korunky a zubné mostíky

-predchádza zápalu ďasien

-prečistí ťažko dostupné miesta v ústnej dutine

Verím tomu, že aj vďaka týmto informáciám, sme Vám aspoň trochu predstavili ústne sprchy a ich naozaj pozitívne účinky vďaka ktorým dosiahnete krásny a zdravý úsmev. V ďalšom článku si povieme ako si vybrať zubnú sprchu, ako ju správne používať a ako sa o ňu starať.

Lebo zdravie a krása na prvom mieste