Strašiak ústnej dutiny - parodontitída (zápal okostice)

01.01.2024

     

     V tajomnom svete ústnej dutiny, kde sa každý zub podobá na majestátny stĺp v chráme zdravia, existuje neviditeľný nepriateľ, ktorý sa skrýva v temných zákutiach a číha na svoju príležitosť zaútočiť. Jeho meno je parodontitída, a je to ochorenie, ktoré môže POTICHU narušiť základy tohto chrámu, až kým nezačne chátrať a rozpadať sa. 

     Parodontitída je zápalové ochorenie tkanív zuba, teda parodontu. Tieto tkanivá zahŕňajú ďasná, zubný cement, periodontálne väzivo a alveolárnu kosť, ktoré spoločne zabezpečujú, že zuby stoja pevne na svojom mieste. Ak si predstavíme zub ako strom, parodont je jeho pôda a koreňový systém. Ak je táto "pôda" infikovaná, strom postupne slabne a môže dokonca odumrieť. 

     Ako vzniká tento strašiak ústnej dutiny? Začína to nevinne – zvyčajne zanedbanou ústnou hygienou. Keď si nečistíme zuby dostatočne často alebo dôkladne, na ich povrchu sa začínajú hromadiť zvyšky jedla a plak. Tento plak je biely až žltkastý povlak, ktorý obsahuje miliardy baktérií. Ak ho neodstránime, stvrdne a premení sa na zubný kameň, ktorý je už domovom pre ešte nebezpečnejšie druhy baktérií. Tieto baktérie produkujú toxíny, ktoré dráždia ďasná a vyvolávajú zápal. Na začiatku je to len gingivitída – zápal ďasien, ktorý sa prejavuje začervenaním, opuchom a krvácaním pri čistení zubov. Ak tento stav prehliadneme, baktérie postupujú hlbšie a začínajú ničiť ďalšie štruktúry parodontu, čím sa dostávame k parodontitíde. Čo spôsobuje parodontitídu? Okrem zanedbanej ústnej hygieny sú tu aj ďalšie faktory, ako napríklad genetická predispozícia, fajčenie, diabetes, stres, nevyvážená strava, ale aj niektoré systémové ochorenia, ktoré oslabujú imunitný systém a robia ďasná náchylnejšie na infekcie. 


     Ako sa lieči parodontitída? Liečba je zložitý a často dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje spoluprácu medzi pacientom a odborníkom na parodontológiu - dentálnou hygieničkou. Základom je dôkladné odstránenie zubného plaku a kameňa, čo sa deje pomocou profesionálneho čistenia zubov. V pokročilých štádiách môže byť potrebný chirurgický zákrok, aby sa odstránili hlboké vačky okolo zubov, kde sa baktérie schovávajú a rozmnožujú. Liečba môže zahŕňať aj antibiotiká, aby sa potlačila infekcia a zápal. 


     Ako predchádzať parodontitíde? Tu sa dostávame k jadru veci – prevencia je kľúčová. Pravidelná ústna hygiena, ktorá zahŕňa dôkladné čistenie zubov dvakrát denne, používanie zubnej niť a medzizubných kefiek, je nevyhnutná. Nezabúdajte ani na pravidelné návštevy zubného lekára, ktorý môže včas odhaliť príznaky ochorenia a zasiahnuť. Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, obmedzenie cukrov a kyslých nápojov, ako aj odvykanie od fajčenia, sú ďalšie kroky k udržaniu pevného "zdravého pôdneho systému" pre vaše zuby. Parodontitída môže byť tichým zlodejom vašich zubov, ale s vhodnou stratégiou a odhodlaním sa jej dá účinne čeliť a chrániť tak svätyňu vášho úsmevu pred jej ničivým útokom.