Ako si vybrať zubnú pastu ?

16.05.2023

Zubná pasta je iba doplnkom zubnej kefky, no je potrebné vedieť, ako si ju vybrať.  Druhov zubných pást je naozaj veľa a vedieť si vybrať takú, ktorá bude ideálna práve pre Vaše zuby a ďasná, nie je ľahké. Ktoré zložky sú dôležité a podľa čoho vyberať? 

Máte problémy so zubami? 

Citlivé zuby - Problém s citlivými zubami trápi mnoho ľudí. Je niekoľko príčin, ktoré spôsobujú citlivosť zubov alebo problémy s odhalenými zubnými krčkami, no liečbu môžete podporiť špeciálne vybranou pastou s obsahom väčšieho množstva fluoridov alebo iných látok, ktoré pomáhajú k uzatváraniu citlivých dentínových kanálikov. Naopak je potrebné sa vyhýbať zubným pastám s vysokou abrazivitou. 

Zápal alebo krvácanie ďasien - Zmiernenie príznakov krvácania alebo zápalu ďasien je ťažšie, pomáhajú zubné pasty so zložkami, ktoré spevňujú ďasná, prípadne obsahujú chlórhexidín, ktorý je antibakteriálnou zložkou. 

Zafarbené zuby - Potraviny i nápoje zafarbujú zubnú sklovinu. Pokiaľ sa jedná iba o povrchové zafarbenie, je možné s ním bojovať pomocou zubných pást na bielenie zubov. Tie obsahujú látky, ktoré zuby precízne čistia, a preto začnú mať po čase svetlejší odtieň. V niektorých zubných pastách dokonca nájdete malé množstvo karbamid peroxid, ktorý sa používa pri bielení zubov. 

Zuby sú v poriadku, ale máte iný problém? 

Trpím aftami - V prípade, že sa vám často tvoria afty, je potrebné dávať si pozor na zloženie zubných pást a vyhýbať sa zložke SLS (sodium lauryl sulfát) a SCS (sodium coco sulfát). Tieto zubné pasty síce menej penia, ale sú šetrnejšie k ústnej dutine. 

Užívam homeopatiká - Ak užívate homeopatiká, mali by ste hľadať zubné pasty bez mentolu! 

Mám alergiu na fluór - Nie je obvyklá, ale objaviť sa môže. Aj keď sú fluoridy prospešné na posilnenie zubnej skloviny, s alergiou na fluór radšej vyhľadajte zubné pasty bez fluoridov. 

Druhy zubných pást 

Zubné pasty na citlivé zuby - Vhodné na každodenné čistenie citlivých zubov 
Obsahujú zvyčajne fluoridy na posilnenie zubnej skloviny. Väčšina zubných pást na citlivé zuby v sebe majú navyše látky, ktoré znižujú citlivosť zubov tým, že pomáhajú uzatvárať dentínové kanáliky. Zároveň tieto zubné pasty majú menšie abrazívne častice, aby zubom neubližovali. 


Zubné pasty na krvácanie ďasien - Vhodné pre osoby, ktorým krvácajú ďasná alebo trpia zápalmi ďasien Krvácanie ďasien spôsobuje najmä zle odstránený zubný povlak. Keď už sa ale stane, že Vám krvácajú ďasná, tak môžete liečbu vzniknutého zápalu zlepšiť používaním špeciálnych zubných pást s obsahom látok, ktoré pomáhajú sťahovať ďasná a obmedziť ich krvácanie. Prispievajú k ochrane ďasien pred zápalom, pomáhajú v boji s krvácaním ďasien- Pasty s obsahom chlórhexidínu môžu pri dlhšom užívaní ovplyvňovať farbu zubov 

Zubné pasty na bielenie zubov - Vhodné na zuby zafarbené potravinami a nápojmi
To, čo počas dňa zjete, sa ľahko ukáže na vašich zuboch. A to tak, že sa Vám na zuboch postupne vytvoria pigmenty. Tých sa môžete zbaviť používaním bieliacich zubných pást, ktoré majú vyššie čistiace schopnosti ako bežné zubné pasty a pomôžu vrátiť Vašim zubom prirodzený svetlý odtieň. Pomáhajú obnoviť svetlejší odtieň zubov, odstraňujú povrchové škvrny zo zubov, no nezmenia vnútorné zafarbenie zubov. 

Zubné pasty bez fluóru - Vhodné pre osoby s alergiou na fluór
Fluoridy sú najčastejšie používanou zložkou zubných pást na posilnenie zubnej skloviny. Je ale možné, že sa u vás objaví alergia na fluór a zubné pasty s fluoridmi pre Vás budú tabu. Preto sú dnes k dispozícii aj varianty zubných pást bez fluoridov. 

Prírodné zubné pasty - Vhodné na každodenné čistenie
Trendom je dnes každá prírodná kozmetika, a preto sa rozšíril dopyt aj po prírodných zubných pastách. Tie čistia zuby pomocou prírodných zložiek, zabraňujú usadzovaniu zubného povlaku a osviežujú dych. Neobsahujú fluoridy 

Zubné pasty s fluoridmi - Obsah fluoridov
Fluoridy sú v zubných pastách vyhľadávané najmä preto, že podporujú remineralizáciu zubnej skloviny a prispievajú k ochrane zubov pred vznikom zubného kazu. Množstvo fluoridov je dôležitým meradlom, pokiaľ vyberáte zubnú pastu pre deti:
Od prvých zúbkov do 3 rokov: do 400 ppm
Od 4 do 6 rokov: 500 – 750 ppm
Od 7 rokov: nad 1000 ppm
Zubné pasty pre dospelých potom môžu mať aj vyššie hodnoty, až 1500 ppm fluoridov. 

Miera abrazivity 

Miera toho, ako veľmi zubná pasta obrusuje zuby, je dôležitým parametrom, pretože určuje, či je pasta bezpečná pre Vaše zuby a nepoškodí Vašu zubnú sklovinu.
Nízka abrazivita – hodnota brusnosti zubnej pasty je do 70 RDA a tiež zubné pasty sú ideálne na citlivé zuby alebo po bielení zubov.
Bežná abrazivita – štandardnou hodnotou je práve 70 RDA, tiež pasty sú vhodné na každodenné používanie a ich brúsnosť nepoškodzuje zubnú sklovinu.
Vysoká abrazivita – takéto pasty sa používajú iba občasne a sú určené na odstránenie výrazných škvŕn zo zubov alebo pre lepšie odstránenie usadeného zubného povlaku. Je potrebné s nimi pracovať veľmi opatrne.