Dentálna hygiena pre dospelých

Prevencia má v dnešnej dobe z pohľadu orálneho zdravia veľmi významnú úlohu. Vznik mnohých chorôb v ústnej dutine priamo súvisí so zlými stravovacími a hygienickými návykmi. Prevencia v zubnom lekárstve znamená najmä poznať a zmeniť návyky, ktoré zhoršujú orálne zdravie a tým i celkový zdravotný stav organizmu. 

Naše ústne zdravie

Medzi najvýznamnejšie negatívne faktory, ktoré zhoršujú orálne zdravie, patrí nedostatočná ústna hygiena, zlé stravovacie návyky, ale z pohľadu prevencie vzniku nádorových chorôb v tejto oblasti aj fajčenie a pitie alkoholu. Prevencia v zubnom lekárstve má za úlohu eliminovať tieto faktory a využiť všetky dostupné ochranné prostriedky.

Medzi najčastejšie choroby v stomatológii patrí zubný kaz s jeho následkami a poškodenie závesného aparátu zuba – parodontu. Zubný kaz patrí vôbec medzi najčastejšie infekčné choroby vyskytujúce sa v ľudskej populácii.

Priebeh zubného kazu môže mať rôzne variácie. V každom prípade je dôležité jeho vzniku predchádzať, liečiť ho a vyhnúť sa tak ďalším komplikáciám. Prevenciu proti vzniku a komplikáciám zubného kazu môžeme vykonať na viacerých úrovniach.

Zápal ďasien a zubný kaz. Rovnako veľký problem?

V skutočnosti je zápal ďasien ešte nebezpečnejší. Hoci sa o ňom hovorí menej, z hľadiska možných následkov a prepojiteľnosti s inými ochoreniami je mimoriadne komplexným a závažným ochorením.

Samotné krvácanie, ktorým sa zápal ďasien prejavuje, je v skutočnosti len výstražné znamenie, ktorým telo upozorňuje, že bojuje so zápalom spôsobeným nedostatočne čistými zubami. Zápach a špinu nemá zmysel prekrývať ústnymi vodami alebo pastami, treba ju jednoducho mechanicky odstrániť.

Zápal ďasien začína takmer vždy tam, kde sa nahromadený zubný povlak ukladá dlho a nerušene - zväčša v medzizubnom priestore. Rovnako ako kdekoľvek na tele, najviac nám zapáchajú uzavreté miesta a záhyby - podpazušie, prsty na nohách, intímne partie.

Najlepšou prevenciou i liečbou je preto používanie medzizubnej kefky. Každý, kto ešte medzizubnú kefku nepoužíva, mal by s tým začať.