Čo je dentálna hygiena

Na úvod

Čistenie zubov nás sprevádza odmalička, no aj napriek tomu si ich mnohí z nás stále čistia nesprávne. Preto by sme okrem stomatológa mali pravidelne absolvovať aj zubnú hygienu, kde nás naučíia, ako si čistiť zuby a starať sa o celú ústnu dutinu. Predídeme tak vzniku zubného kazu, zápalu ďasien a parodontitíde. Neoddelitelnou súčasťou prevencie je aj profesionálne pravidelné odstraňovanie zubného kameňa a plaku dentálnou hygieničkou.
Ústnu hygienu delíme na individuálnu a profesionálnu. Individuálna hygiena zahŕňa všetko, čo pacient vykonáva doma, s bežnými pomôckami ústnej hygieny.

Profesionálna dentálna hygiena, ktorú ponúkam je základom prevencie a prebieha v ambulancii. Takáto hygiena zahŕňa viacero častí, ktorými sú odstránenie zubného kameňa, plaku a pigmentov kvalitným ultrazvukovým prístrojom a ručnými inštrumentmi. Patrí tu aj leštenie zubov profesionálnymi leštiacimi pastami, fluoridácia zubov, poradenstvo pri výbere pomôcok domácej starostlivosti a profesionálna inštruktáž k používaniu týchto pomôcok. Osvojiť si správnu techniku čistenia zubov je otázka niekoľkých rokov, a preto kým pacientova technika nie je dokonalá, je pri prevencii nevyhnutné, aby každého pol roka navštívil ambulanciu dentálnej hygieny, kde bude jeho postup skorigovaný a zuby profesionálne očistené.